Dzięki temu, że technologia ta opiera się na powszechnie dostępnym promieniowaniu słonecznym, moduły i mikroinstalacje fotowoltaiczne mogą być montowane niemal w każdym miejscu, do którego dociera słońce.
Warto mieć świadomość tego, że technologia ta może być wykorzystywana w każdym klimacie i mitem jest, że fotowoltaika lepiej sprawdza się w mocniej nasłonecznionych rejonach świata. Sprawność poszczególnych podzespołów słabnie wraz z podnoszeniem się temperatury, dlatego też najbardziej przyjaznym klimatem do wykorzystania tych urządzeń wyróżniają się kraje europejskie, w tym Polska.
Systemy fotowoltaiczne dzielą się na dwa rodzaje:
- on grid, przyłączone do sieci energetycznej,
- off grid, nieprzyłączone do sieci energetycznej.
Oba rozwiązania są zasadne w określonych przypadkach, zależnych przede wszystkim od samego przeznaczenia instalacji, jak również warunków lokalnych. Jeśli system będzie pełnił wyłącznie rolę magazynowania oraz zużywania zgromadzonej energii w miejscu jej pozyskiwania, najlepiej jest zastosować rozwiązanie off grid, jednak kiedy zebraną energię chcemy sprzedać, najlepszym wyjściem będzie postawienie na system on grid.
Odpowiednio zamontowane ogniwa i panele fotowoltaiczne, sprawią że cena energii wyraźnie spadnie, co odczujemy w rachunkach za prąd i ogrzewanie. Warto więc zainteresować się bliżej tą technologią, a następnie wykorzystać ją we własnym budynku.